Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kroczewa i Okolic

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Aktualności Płońsk - sierpniowy hołd pamięci

Płońsk - sierpniowy hołd pamięci

Email Drukuj PDF

Tego wieczoru było w Płońsku kilkoro z naszej Okolicy... Pierwsze wrażenie, to dreszcz podniosłości i poczucie wspólnoty w hołdzie tym, którzy oddali życie walcząc w Powstaniu Warszawskim.

To było ważne wydarzenie w sierpniu 2014... to było przypomnienie największego niepodległościowego zrywu Armii Krajowej i największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie.

Dla zgromadzonych widzów, przy starym budynku stacji PKP w Płońsku, Jednostka Strzelecka 1006 Płońsk przygotowała inscenizację walk ulicznych we współpracy z rekonstruktorami z Mławy i Ciechanowa. Gdy ucichły odgłosy walki a umorusani młodzi ludzie (z opaskami biało-czerwonymi na rękawach) stanęli w szeregu, gruchnęły brawa! Brawa były również za film z ubiegłorocznego widowiska powstańczego "Barykada".

Chapeau bas!

Potem, Pani Mirosława Krysiak – kierownik Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta przypomniała kilka postaci wywodzących się z tej ziemi a których godzina “W” zastała w stolicy... Zaduma, pochylone czoła i przytoczone wspomnienia płońszczan o wieczornych łunach płonącej Warszawy... Popłynęła pieśń...

Pięknie było.

Na zakończenie Miejskie Centrum Kultury, w ramach kina letniego zaprosiło na seans filmowy “Sierpniowe niebo. 63 dni chwały”.

 

fotorelacja M.O.