Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kroczewa i Okolic

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Aktualności Pieszo-Rowerowy Rajd Bezdrożami Kroczewa i Okolic

Pieszo-Rowerowy Rajd Bezdrożami Kroczewa i Okolic

Email Drukuj PDF

Pieszo-Rowerowy Rajd Bezdrożami Kroczewa i Okolic- to pierwszy projekt Stowarzyszenia, który uzyskał dofinansowanie w konkursie ogłoszonym przez Zarząd Powiatu Płońskiego. W ramach realizacji tego przedsięwzięcia, zostanie ustawiona w Kroczewie tablica ogłoszeniowo-informacyjna, na której znajdzie się mapa szlaków rowerowych Gminy Załuski, miejsce na informacje z życia mieszkańców i stowarzyszenia oraz ogłoszenia. Tablicę wykonał Pan Sławomir Ibek - artysta ludowy ze Strubin, autor odnowionej kapliczki Najświętszej Marii Panny znad stawu w Kroczewie.

Dziękujemy uczestnikom oraz wszystkim, którzy współpracowali podczas organizacji tego wydarzenia.

Podziękowania składamy Państwu Chwiejczak - właścicielom Pałacu w Zdunowie za udostępnienie obiektu zwiedzającym i współpracę.

Ukłon wdzięczności kierujemy do Pani Urszuli Drzewaszewskiej- dyrektor ZSO w Kroczewie i Pani Agnieszki Dąbrowskiej -wicedyrektor, za udostępnienie terenu boiska, za współpracę i pomoc.

Podziękowanie składamy również Panu Adamowi Dybowskiemu, który podjął się poprowadzić grupę rowerzystów.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z Rajdu, który był wielkim wyzwaniem z uwagi na niesprzyjające warunki pogodowe:)

Wiało! Straszyło deszczem i tylko czasem słońce muskało uśmiechem najodważniejszych śmiałków... 

 

 

Dwie grupy uczestników - piesza i rowerowa, wyruszyły w kierunku Uroczyska Złotopolice oglądając po drodze ciekawe miejsca związane z historią, punkty widokowe i inne atrakcje w okolicy. Obie trasy przebiegały nad kroczewskim stawem, obok pięknego, zabytkowego i bardzo zniszczonego budynku -  naszej perełki, którą można by jeszcze wspólnie uratować...

To była przygoda z przesłaniem... wszak nie co dzień można wędrować ścieżkami starego parku podworskiego w Kroczewie o którym pisała Teresa Jeleńska w noweli pt. "Royal-Legrand", wydanej przez "Londyńskie Wiadomości" w 1969r. (fragmenty w art. D. Suchenka Wspomnienie o T.Jeleńskiej)

W parku, piechurzy obejrzeli pozostałości fundamentów dworu rodziny Czarnowskich, miejsce po baraku w którym odbywały się zabawy, występy, dożynki i inne imprezy oraz ruiny wartowni wojskowej.

Idąc dalej... podziwialiśmy Pański Staw mając za plecami rzadki egzemplarz olbrzymiej sosny wejmutki a dalej... dwie potężne czarne sosny, pamiętające zapewne początek poprzedniego wieku...  Układ parku nadal jest bardzo interesujący pomimo zniszczeń. Nadal zachwyca urokliwymi ścieżkami, bogactwem gatunków drzew i krzewów ozdobnych. Wciąż można dostrzec ślady pierwotnych założeń angielskiego parku krajobrazowego z systemem 2 stawów (z wyspami) połączonych prawie stumetrowym kanałem...

Idziemy dalej, na skróty do Paryża... przez świeżo zaorane przedpole lotniska, na którym nadal można znaleźć ciemno niebieskie szkiełka, które są może... okruchami witraży, po wysadzeniu budynków dworskich wraz z pałacem przez wycofujące się niemieckie wojska w styczniu 1945r.

droga do tajemniczych "betonów" w Paryżu biegnie nad zielonym oceanem traw, ziół i .....od tej wiosny, pól uprawnych. Lotnisko odchodzi do historii... to może ostatni spacer z takim widokiem, potem będą pola uprawne i działki...

A poniżej "betony" w Paryżu -  czyż nie wyglądają jak kamienny krąg głazów z początków naszej ery?

...  prawdopodobnie to są betonowe podpory wieży kontroli lotów.

Jest to tak ciekawe miejsce:) i tyle było zapytań na Fb, że proponujemy spacer do Paryża podczas wakacji... będzie nam bardzo miło oprowadzić wszystkich chętnych. Termin zaproponujemy na naszej stronie i na facebooku. Takie miejsca warto znać:) to nasze skarby!

Przed nami ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna "Uroczysko Złotopolice", która jest również celem grupy na rowerach:)

A tymczasem... grupa rowerzystów dotarła do Pałacu w Zdunowie

Dzięki gościnności właścicieli Pałacu oraz dzięki otwartej postawie pracowników możliwe było zwiedzenie obiektu z opowiadaniem o historii, pokazem pokojów gościnnych, wspaniałych sal,  biblioteki i podziemnych zakamarków skrywających kolejne atrakcje obiektu. Rajdowe pozdrowienia przesyłamy dla Pani Agnieszki Zakrzewskiej z podziękowaniem za współpracę :)

Kamienica...miejscowość którą wymienia się w piętnastowiecznej pierwszej zakroczymskiej księdze ziemskiej z lat 1423-1427 jako Kamenicza i w 1425r. jako Camenicza:) Tu oglądamy figurę Matki Bożej stojącą na wysokim cokole z kamieni polnych i Kościół p.w. Opatrzności Bożej.

Złotopolice -  tutaj minęły się obie grupy prześcigając w opowiadaniach dotychczasowych wrażeń.... ale to jeszcze nie koniec... teraz piechurzy wracają pod szkołę rozpalać ognisko a rowerzyści zwiedzą jeszcze Uroczysko i park w Kroczewie......

i wszystko co dobre, szybko się kończy... teraz jeszcze coś dla umęczonego ciała:) czyli pyszne ogóreczki kwaszone i smalczyk przygotowany przez Panią Zofię Zaręba oraz pieczona w ognisku kiełbaska:))


Pan Władysław, melodyjnie i dość głośno zagrzewał do śpiewania i wspólnej zabawy. Dziękujemy:)

Atrakcji było wiele... udało się uwiecznić nawet pokaz iluzjonistyczny Pana Krzysztofa Kraśniewskiego


Dziękujemy uczestnikom Rajdu za niezawodne przybycie i wspólnie spędzone popołudnie w pięknych plenerach naszej okolicy.

 

zdjęcia z trasy rowerowej Ewa Urbańska
zdjęcia z trasy pieszej Karolina Kowalik
opracowanie Małgorzata Oszczyk