Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kroczewa i Okolic

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Z dziejów Kroczewa i Okolic Wspomnienie o T. Jeleńskiej cz.1

Wspomnienie o Teresie Jeleńskiej cz.1

Email Drukuj PDF

Wspomnienie...

 

W twórczości literackiej Teresy Jeleńskiej ( 1892 - 1969 r.) odnajdujemy krótką nowelę pt: ,,Royal-Legrand” którą wydały,, Londyńskie Wiadomości” w 1969 roku. Akcja noweli rozgrywa się w Pałacu p. Czarnowskich, otoczeniu parku dworskiego i malowniczej okolicy. W kilku krótkich epizodach autorka ukazuje nam członków rodziny, gości jak i samą siebie w różnych sytuacjach. T. Jeleńska akcentuje wydarzenia, codzienne życie i obowiązki domowników, także radosne i smutne chwile. ,,Royal-Legrand ” jest zapisem osobistych wspomnień Teresy Jeleńskiej, głęboko pozostających w jej pamięci. Miejsce, jak i czas są małym obrazem świata, którego już niestety nie ma. Z perspektywy lat, tylko tekstowym fragmentem z życia pisarki. Mimo upływu czasu, zawsze warto przywołać klimat tamtych dni.

Kroczewo 1918 roku....  Jest  piękne lato ..... ( fragmenty)

 

 

 

,,Wygracowano zajazd przed frontonem, świeżo poruszona ziemia zaznacza się ciemnymi smugami aż pod bramę dziś otwartą na oścież. Ogrodniczki zawracają muła z beczką, kwiaty klombu drżą jeszcze strząsając pył wodny, zieleń trawnika jakby poczerniała. Już dawno czas  na  podwieczorek, lecz  wszyscy  czekają  na  ciotkę  Kicię, która  ma przyjechać z Warszawy automobilem z dwoma malarzami”

„ Od strony szosy poprzez staw rozlega się dźwięk trąby automobilu, po chwili wjeżdża roześmiana ciocia z tymi panami. Uściski, szczekanie psów, zamęt.

- Mamo, papo, chciałabym przedstawić: pan  Antoni Kamiński, pan Józef Rapacki –proszę pamiętać, że to są  już sławy! – Pani ma dar określeń - mówi pan Kamiński. Nie podoba nam się pan Kamiński. – Uważasz jak się krzywi? – szepce mi Włodzio, gdy już siedzimy na końcu stołu  przy podwieczorku – przypomina diabła  we  fraku, tylko, że nie ma fraka ale na pewno kopytka w bucikach. Naprawdę podobny do diabła, tego z bajek Grimma na okładce. Ja to też wiedziałam  tylko niezupełnie, ale Włodzio od razu mówi  to co  jest, jakby  kto  zapalił  lampę.

– I państwo tu siedzą cały rok – mówi pan Rapacki – jacy  jesteście  szczęśliwi. Ten  uroczy ogród i ten jadalny  ze ,,Strasznego Dworu”  z portretami na ścianach: prababki prababka, ta jest prababką tej”... Nuci! Co Bunia na to? Ale Bunia się tylko śmieje.

– Nie widzę ciebie na  wsi przez  rok  okrągły – mówi  pan  Kamiński – jakbyś  wytrzymał  bez teatru,  bez kawiarni! – Mów za siebie, gdybym nie szalał za wsią, za przyrodą, nie  zostałbym pejzażystą. – Ach, twoje plenery kończą się w pracowni... – Proszę się nie sprzeczać – i ciocia Kicia nakłada wielką porcję malin na talerzyk pana Kamińskiego, podsuwa salaterkę z miodem panu  Rapackiemu. Miód  w  plastrach, co za rozkosz! Czuję się niedźwiedziem. Pan Rapacki całuje  rękę  cioci  Kici. Przy stole?...  Już  wiem i mówię Włodziowi, że  pan  Rapacki  jest  jak Słowacki ze ,,Zbioru Pism”, taki sam chudy, ma wielkie oczy i uczesany podobnie”

Wspomnienie o Teresie Jeleńskiej cz.2

Wspomnienie o Teresie Jeleńskiej cz.3