Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kroczewa i Okolic

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Z dziejów Kroczewa i Okolic Lotnisko modelarzy cz. 2 ,,Powroty”

Lotnisko modelarzy cz.2 "Powroty"

Email Drukuj PDF

Lotnisko modelarzy cz. 2 ,,Powroty”

Po długim okresie zastoju i medialnymi spekulacjami w środkach masowego przekazu, co do losów terenu po lotnisku w Kroczewie. Zapewne ludzka mądrość i rozsądek zadecydowały, że wydzielone geodezyjnie obszary nie zostały przeznaczone na cele rolnicze. Nie powstało blokowisko mieszkalne i trasa szybkiego ruchu, która miała przebiegać przez środek lotniska. W ten sposób pozostała zielona równina niezmienna od 1940 roku. Zamknięta skrajem lasu dawnego majątku Kroczewo (obecnie las przy Trębkach Nowych i Złotopolicach), kończąc na otulinie lasu ,,Paryż” i kroczewskiego parku podworskiego. Po 2005 roku za sprawą klubów PPG -paralotniarskich nad terenem lotniska zaczęli pojawiać się lotniarze ze swoimi statkami powietrznymi i różnokolorowymi skrzydłami. W kalendarzu lotniczym zapisał się 2008 i 2009 rok, w których to latach przeprowadzono zawody modelarskie. ( Nie udało się dotrzeć do list i zdjęć z w/w okresu - dop.aut.) Po wielu latach znów na tym skrawku ziemi i nieba znalazło się miejsce dla małych i kolorowych modeli latających. Powroty.... z bagażem miłych wspomnień z dawnych lat.

Foto: Droga na lotnisko niezmienna od wielu.. wielu lat. Kroczewo - 2009r.

Foto: Ogólnopolskie Zawody Modeli Swobodnie Latających Burmistrza Miasta Zielonka zaliczane do Pucharu Polski w kategorii: A1A, F1B, F1C, F1P,F1Q. Kroczewo - 2010r. W zawodach brali udział reprezentanci klubów modelarskich m.in. z: Krosna, Bydgoszczy, Chrzanowa, Stalowej Woli, Suwałk oraz regionu Mazowsza.

Foto: Ogólnopolskie Zawody Modeli Swobodnie Latających o Puchar Burmistrza Miasta Zielonka w ramach Pucharu Polski w kategorii: F1,A,B,C,Q,P. Kroczewo - 2011r. Poza klubami z kraju w zawodach brali udział reprezentanci klubów modelarskich m.in. z: Legionowa, Art. Bemowo, OKiS Zielonka, OPP70,Chotomów.

Foto: Kronika i logo Koła Modelarzy z Wieliszewa.

Powrót po latach.... na mapie działalności Sekcji Modelarstwa Lotniczego ,,Ważka” z Wieliszewa i Klubu Modelarskiego z Legionowa znalazły się tereny po lotnisku w Kroczewie.

Po latach przerwy, w 2011 roku w nowym budynku Ośrodka Kultury w Wieliszewie powstaje Klub Modelarzy kierowany przez p. Waldemara Pakułę. Dzięki miłośnikom modelarstwa, Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej L-W i wsparciu p. Waldemara Pakuły zostaje reaktywowany Klub Modelarstwa Lotniczego w Legionowie. W tym samym miejscu i dawnych pomieszczeniach niezmiennych od wielu lat. Pod okiem kierownika klubu p. Henryka Świrskiego modelarnia rozpoczęła swoją działalność. Historia w pewien sposób zatoczyła swoje koło, nie pozwalając zapomnieć o pięknych kartach i wieloletniej tradycji dawnych modelarni lotniczych.


Foto: Mistrzostwa Aeroklubu Warszawskiego dla Juniorów Młodszych w klasie: F1A/M, F3J/M, S6A, F1G, F1H. Kroczewo - 2013r.

Reprezentacja Koła Modelarskiego ,,Ważka” z Wieliszewa z p. Waldemarem Pakułą.

W mistrzostwach brały udział kluby modelarskie m.in. z: Wieliszewa, Legionowa, Art Bemowo, OKiS Zielonka, OPP70,Chotomów.

Foto: Mistrzostwa Sekcji Modelarskiej ,,Ważka”. Instruktor Modelarstwa Lotniczego klasy ,,S” p. Waldemar Pakuła z podopiecznymi,

wśród których znajdują się już medaliści w swoich kategoriach lotniczych. Kroczewo - 2013r.

Foto zbiory: Model szkolnego szybowca klasy F1A/M - Pr. Archiwum Tradycji Lokalnej. Kroczewo - 2013r. 

Przez wiele lat, na jednej z garażowych półek przeleżał model szybowca F1A/M. Przechowywany w tych warunkach, nie oparł się naturalnym zjawiskom deformacji i pęknięć poszycia skrzydeł. Model został wykonany przez jednego z klubowiczów sekcji modelarskiej w Legionowie. Na zakończenie obozu szkolno-treningowego w latach 80-ch został pozostawiony przez uczestników na ,,Pamiątkę” - za pobyt i gościnność oraz miły czas spędzony w Kroczewie.

Tereny po lotnisku w Kroczewie zapisują kolejne karty w historii. Oferując piękno przyrody, pogodę, pomyślne wiatry

na treningach i mistrzostwach. Życząc wszystkim modelarzom dobrej termiki... i pięknych lotów na ,,Maxa”.

 


Opracował: Donat Suchenek

Serdeczne podziękowania składam p. Waldemarowi Pakule za informacje i wspomnienia z lat jego działalności i pracy w klubach modelarskich w Wieliszewie i Legionowie w tym również i czasów nam współczesnych.

Podziękowania dla Dyrektora Ośrodka Kultury w Wieliszewie p. dr Dariusza Skrzydlewskiego za udostępnienie materiałów kronikarskich.

Podziękowania dla p. Hanny Miller za informacje i wspomnienia z lat pobytu modelarzy w Kroczewie.

Podziękowania dla Dyrektora p. Stefana Siegieńczuka za informacje z lat pobytu modelarzy w kroczewskiej szkole.

 

Źródła:

Foto: Kronika Modelarni Lotniczej w Legionowie. Reprodukcje zdjęć - autor.

Foto: Kronika Koła Modelarzy ,,Ważka” przy OK w Wieliszewie. Reprodukcje zdjęć - autor.

Foto: zbiór p. Małgorzata Oszczyk.

Foto: zbiór p. Jakub Czekański. www. modelarze-krosno.

©