Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kroczewa i Okolic

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start

74-rocznica bohaterskiej Obrony Zakroczymia i Okolic

Email Drukuj PDF

{jcomments on}

„Naród, który zapomina o swojej historii, jest skazany na zagładę” tymi słowami Jana Pawla II, Ojciec Krzysztof Groszyk – gwardian Klasztoru Zakroczymskiego powitał zgromadzonych na uroczystej Mszy Świetej w kościele Ojców Kapucynów. Tu, zawsze  o tej samej porze, w ostatnią niedzielę września, spotykają sie żołnierze i ich bliscy. Przybywają przedstawiciele władz, powstańcy warszawscy, AK, więźniowie Fortu nr.1 , przedstawiciele lokalnych organizacji, młodzież szkolna, mieszkańcy Zakroczymia i sąsiednich miejscowości, są poczty sztandarowe ze szkoł zakroczymskich, poczty sztandarowe OSP i żołnierze 2 Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu. Wszyscy przybyli oddać hołd obrońcom Ojczyzny.

Bogurodzica - pierwsza polska pieśń narodowa - w wykonaniu Chóru Gregorianie rozbrzmiewa na rozpoczęcie Mszy Świętej celebrowanej przez O. Jana Karczewskiego – dyrektora Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości. Homilię patriotyczną wygłosił ks. prof. Michał Grzybowski – delegat biskupa Płockiego. Cała uroczystość w oprawie wojskowej, bardzo wzruszająca i podniosła.  Po odśpiewaniu Roty wierni wychodzą z Kościoła w skupieniu. W tym duchu patriotycznym formuje się orszak z kwiatami. Idziemy w kierunku kwatery wojskowej na cmentarzu zakroczymskim. Tu rozpoczynamy drugą część uroczystości prowadzoną przez wielkiego patriotę, historyka, nauczyciela i autora książek historycznych o Zakroczymiu Pana Kazimierza Szczerbatko. Najpierw zostaje poświęcony nowy krzyż przez  ks. dziekana Jerzego Bieńkowskiego. Następnie zostają złożone kwiaty przez poszczególne delegacje. Wysłuchaliśmy patriotycznego wystąpienia Pani Jadwigi Zakrzewskiej – Poseł RP. Ale najbardziej wzruszający moment to Apel Poległych poprowadzony pięknie przez kpt. Agnieszkę Królak, wzruszał zadumanych i szkliło się oko niejednemu uczestnikowi. Kompania honorowa salwą oddała hołd poległym.Odegrano „Śpij kolego”... wyszło jesienne słońce ... Na zakończenie tłumy zgromadzonych zaproszeni zostali na 75 Obchody za rok, już po raz 41 w ostatnią niedzielę września....

To  było wyjątkowe, wielkie i ważne wydarzenie!

Dziękujemy Burmistrzowi Zakroczymia Panu Henrykowi Ruszczyk za zaproszenie i gościnę. Dziękujemy Panu Maciejowi Kostrzewskiemu i Panu Kazimierzowi Szczerbatko, bo dzięki nim, sąsiedzi z Kroczewa mogli pochylić głowy we wspólnej modlitwie i w jednym hołdzie Obrońcom Ojczyzny.

 

opracowanie i foto Małgorzata Oszczyk

 

 

powyższe zdjęcie ze strony Gminy Zakroczym

skromne kwiaty zostały także złożone na grobie Nieznanego Żolnierza w Kroczewie.

 

Relacje z uroczystości:

Gmina Zakroczym  http://www.zakroczym.pl/667-74rocznicaObronyZakroczymia.htm

Gazeta Nowodworska   http://www.nowodworska.pl/art,1785,uczcili_pamiec_bohaterow.html

film z przebiegu uroczystości w 2011r. : https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=4pzSFEEiuIM