Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kroczewa i Okolic

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Aktualności

Boże Narodzenie 2015r.

Email Drukuj PDF

 

Lotto Lorenzo „Holy Family With Angels”

W ten odświętny czas Bożego Narodzenia składamy Państwu życzenia pokoju, miłości i wszelkich łask od Bożej Dzieciny. Niech radość trwa i czyni w nas prawdziwy cud...

Ze świątecznymi pozdrowieniami

Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia

 

 

 

Z cyklu "Kroczewskie spotkania- spektakl "Noce i dnie polskości"-relacja

Email Drukuj PDF

 

Sala Kryształowa gotowa na przyjęcie Gości...

W ramach cyklu "Kroczewskie spotkania" zaprosiliśmy artystów z Płońska - Panią Liliannę Lewandowską i pianistę Pana Wojciecha Świętońskiego. Niestety, plan spektaklu uległ w ostatniej chwili zmianom z powodu choroby artystki i jej kłopotów z gardłem – cóż powiedzieć… siła wyższa.  Przepraszamy za zmiany.

Pani Lilianna jest aktorką, scenarzystką, autorką słów do piosenek i dziennikarką. W swej pracy aktorskiej wzoruje się na stylu Jadwigi Barańskiej, na jej śpiewie i grze aktorskiej. Jest zafascynowana książką Marii Dąbrowskiej pt."Noce i dnie" i postacią Barbary. Można powiedzieć, że poświęciła ostatnie lata temu właśnie tematowi. W wywiadzie radiowym, powiedziała kiedyś, że: w pewnym sensie, pewnie jest Barbarą Niechcicową:) Ta pasja i niestrudzone działania, doprowadziły do realizacji pomysłu-marzenia, jakim było zorganizowanie ogólnopolskich obchodów jubileuszu 40 lecia powstania filmu "Noce i dnie". Takie wydarzenie miało miejsce we wrześniu br. w Siedlcach a była to Wielka Gala Koncertowa zatytułowana "Polskie noce i dnie". Koncert poprowadziła właśnie Pani Lilianna Lewandowska wraz z filmowym Józefem Toliboskim, czyli Karolem Strasburgerem.

Do Kroczewa, na spotkanie z publicznością w Domu Gościnnym Piekarczyk, Pani Lilianna przyjechała mimo poważnych kłopotów z gardłem. Nie odwołała występu a wprowadziła zmiany w programie. Dla artysty śpiewającego, każdy stan zapalny gardła może oznaczać czarną rozpacz. Dla nas, okazało się okazją do wysłuchania obszernych fragmentów powieści Marii Dąbrowskiej. A w zamyśle artystki, miało przybliżyć urocze, bogato ilustrowane opisy polskiego krajobrazu, opisy tradycji, obyczajów i codziennego życia na wsi.

Pani Lilianna pragnęła przybliżyć nam także kulisy powstania arcydzieła kina polskiego i postać Jerzego Antczaka. Usłyszeliśmy wybrane fragmenty jego książki pt. "Noce i dnie mojego zycia", w której  spisane wspomnienia m.in. nominowanych do Oscara "Nocy i dni" są historią polskiego filmu i Teatru TV. Mieliśmy także okazję wysłuchać kilka historii z planu filmowego i kilka anegdot ze świata filmu. Ponadto były polskie pieśni patriotyczne, powstańcza kolęda, "Pieśń wieczorna" St. Moniuszki, walc z muzyką Waldemara Kazaneckiego i wiele innych... pomimo takich kłopotów zdrowotnych! Dziękujemy.

Podziękowania kieruję także do Uczniów kroczewskiej Szkoły im.Jana Pawła II, którzy przekazali dla Stowarzyszenia świąteczne ozdoby z przeznaczeniem do rozdania naszym Gościom po dzisiejszym spektaklu. Bardzo miła niespodzianka. A były to starannie wykonane na pracach ręcznych, przepiękne choinki, gwiazdeczki i tzw. ekologiczne wazony. Baardzo był to miły, serdeczny i swiąteczny akcent, po którym życzyliśmy wszystkim... "Wesołych Świąt" . Darczyńcom życzymy również wesołych Świat i baaardzo długich ferii świątecznych:)

Na zakończenie relacji z naszych nocy i dni... przypomnę słowa Marii Dąbrowskiej: "Żyjemy, umieramy, a życia wciąż wystarcza. z nami czy bez nas noce i dnie jednakowo się toczą, jakby nas wcale nie było na świecie".

zdjęcia Zbigniew Kaniak i Małgorzata Oszczyk,  opracowanie M.O.

Więcej…
 

konkurs plastyczny w Domu Gościnnym Piekarczyk "Malowane Święta"

Email Drukuj PDF

Zmieniony: niedziela, 27 grudnia 2015 13:36
 

"Spotkania Kroczewskie" - spektakl pt. "Noce i Dnie Polskości"

Email Drukuj PDF

Z cyklu "Spotkania Kroczewskie", współorganizowane przez Dom Gościnny Piekarczyk i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kroczewa i Okolic - tym razem zapraszamy w niedzielne popołudnie, na wyjątkowe spotkanie z Panią Lilianną Lewandowską i pianistą Wojciechem Świętońskim.

Spektakl jest poświęcony głównie twórczosci Marii Dąbrowskiej, powieści "Noce i dnie" i oczywiscie filmowej adaptacji Jerzego Antczaka.

W programie także pieśni patriotyczne, między innymi przepiękna "Pieśń wieczorna" St. Moniuszki, niosąca otuchę w czasach zaborów... Wszystko zaprezentuje Pani Lilianna,  która jest również pomysłodawcą i współorganizatorem obchodów jubileuszu 40. lecia "Nocy i dni". Śpiewa stylem Jadwigi Barańskiej i jest zafascynowana tematem, jeśli tak można w skrócie powiedzieć.
Będą też fragmenty dzienników Marii Dabrowskiej i kilka ciekawostek zaczerpnietych z książki Jerzego Antczaka "Noce i dnie mojego życia"...

Adwentowy czas radosnego oczekiwania, spędzimy delektując się sztuką... Zatem, zapraszamy do  Do Sali Kryształowej Domu Gościnnego Piekarczyk.


 

 

"Zimowa opowieść" - przedstawienie dla dzieci w Kawiarni Piekarczyk

Email Drukuj PDF

Zmieniony: sobota, 21 listopada 2015 20:03
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL