Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kroczewa i Okolic

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Aktualności

"Spotkania Kroczewskie" - spektakl pt. "Noce i Dnie Polskości"

Email Drukuj PDF

Z cyklu "Spotkania Kroczewskie", współorganizowane przez Dom Gościnny Piekarczyk i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kroczewa i Okolic - tym razem zapraszamy w niedzielne popołudnie, na wyjątkowe spotkanie z Panią Lilianną Lewandowską i pianistą Wojciechem Świętońskim.

Spektakl jest poświęcony głównie twórczosci Marii Dąbrowskiej, powieści "Noce i dnie" i oczywiscie filmowej adaptacji Jerzego Antczaka.

W programie także pieśni patriotyczne, między innymi przepiękna "Pieśń wieczorna" St. Moniuszki, niosąca otuchę w czasach zaborów... Wszystko zaprezentuje Pani Lilianna,  która jest również pomysłodawcą i współorganizatorem obchodów jubileuszu 40. lecia "Nocy i dni". Śpiewa stylem Jadwigi Barańskiej i jest zafascynowana tematem, jeśli tak można w skrócie powiedzieć.
Będą też fragmenty dzienników Marii Dabrowskiej i kilka ciekawostek zaczerpnietych z książki Jerzego Antczaka "Noce i dnie mojego życia"...

Adwentowy czas radosnego oczekiwania, spędzimy delektując się sztuką... Zatem, zapraszamy do  Do Sali Kryształowej Domu Gościnnego Piekarczyk.


 

 

"Zimowa opowieść" - przedstawienie dla dzieci w Kawiarni Piekarczyk

Email Drukuj PDF

Zmieniony: sobota, 21 listopada 2015 20:03
 

Uroczystość przekazania odznaczenia państwowego rodzinie Kazimierza Skarżyńskiego

Email Drukuj PDF

Zapraszam do obejrzenia zdjęć z uroczystości wręczenia Rodzinie Kazimierza Skarżyńskiego, Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP w dniu 22 lipca2015r w Belwederze. Odznaczenie odebrała córka Maria i wnuk Mark Skarżyński, którzy przyjechali z Calgary w Kanadzie specjalnie na tę uroczystość. Dzięki uprzejmości Pani Jolanty Adamskiej (autorka książki o K.Skarżyńskim), przedstawiciele naszego Stowarzyszenia, Małgorzata Oszczyk i Jarosław Zawadzki otrzymali zaproszenie do wzięcia udziału w tym ważnym i niezwykłym wydarzeniu...

Kazimierz Skarżyński urodzony w kroczewskim pałacu, tu spędził szczęśliwe dzieciństwo...

Jesteśmy dumni...

 

Zapraszam do obejrzenia filmowej relację z uroczystości w Belwederze udostępnioną przez Press.Warszawa.

https://www.youtube.com/watch?v=V1nmKIm5tYM

 

Polecam Państwu piękne wspomnienia córki Kazimierza Skarżyńskiego - Marii, dostępne pod adresem:

https://www.youtube.com/watch?v=UxGrNXUeXlk

oraz artykuł w "Płońszczaku" pióra Pani Anny Piórkowskiej pt. "Urodzony w Kroczewie- Kazimierz Skarżyński. Odznaczony za prawde o Katyniu"

 

opracowanie i zdjęcia Małgorzata Oszczyk

Więcej…
 

Kazimierz Skarżyński urodził się w Kroczewie...

Email Drukuj PDF

…biegał po kroczewskim parku i chodził do naszego kościoła, czy przez to nie staje się dla nas osobą szczególną? W lipcu br. został odznaczony (w pół wieku po śmierci), Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. We wrześniu, ukazała się wydana przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych i Archiwum Państwowe w Warszawie książka Jemu poświęcona, zatytułowana ”Kazimierz Skarżyński  (1867-1962) W imię prawdy o zbrodni katyńskiej”.

„Kazimierz Skarżyński, jeden z tych Polaków, którzy szczególnie zasłużyli się narodowi polskiemu…”. Po takich słowach, u czytelnika który choć raz był w Kroczewie… kiełkuje swojska sympatia i duma. Zdawać by się mogło, książka przeznaczona dla wąskiego grona zainteresowanych i historyków przykuwa uwagę i prowadzi czytelnika do utraty tchu…

Materiały o postaci Skarżyńskiego i jego poufnego sprawozdania PCK, dotyczącego zbrodni katyńskiej, zbierał Andrzej Przewoźnik we współpracy z Jolantą Adamską –historykiem i prawą ręką. Po jego śmierci w 2010r. (zginął w katastrofie smoleńskiej), żona Jolanta przekazuje zgromadzone materiały i notatki do wykorzystania. Zapada decyzja o dokończeniu pracy przez Panią Jolantę Adamską. Powstaje obszerna publikacja prezentująca postać człowieka, który pierwszy opowiedział światu o tysiącach pomordowanych polskich oficerów i cywilów odnalezionych w dołach śmierci w lesie katyńskim. Sekretarz generalny Polskiego Czerwonego Krzyża, żołnierz walczący m.in. w 203. Ochotniczym Pułku Ułanów pod Ciechanowem (1920), zapalony myśliwy, miłośnik koni, sportów jeździeckich i …głowa rodziny, kochający mąż i ojciec dwójki dzieci. Ukończył renomowane szkoły w trzech różnych państwach, władał 6 językami (niemiecki, angielski, francuski, rosyjski, włoski i arabski). Człowiek bardzo skromny, jak wspomina córka Maria: "Nigdy się nie chwalił. Bardzo lubił z każdym rozmawiać i z takim samym wyrazem skupienia na twarzy słuchał polskiego fryzjera w Calgary i np. księcia Soutza. Nie zwracał uwagi na pochodzenie ani nie miał chyba nigdy nienawiści do żadnej narodowości(...) Kiedyś powiedział, że w jego życiu nie było ludzi (oprócz okupantów Polski), z którymi nie mógłby porozmawiać i od których nie mógłby się czegoś nauczyć". Postać ciekawa i ze wszech miar zasługująca na utrwalenie w polskiej pamięci historycznej.

To pióro Jolanty Adamskiej kreśli doskonały, 400. stronicowy trójwymiarowy film… nie można się wprost oderwać…

Na prezentację tej wyjątkowej książki i konferencję poświęconą osobie Kazimierza Skarżyńskiego zostaliśmy zaproszeni do siedziby Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. To miejsce, również podkreśla rangę wydarzenia a wzięła w nim udział także córka bohatera publikacji – Maria Skarżyńska, byli zaproszeni znamienici goście, krewni i przyjaciele rodziny Skarżyńskich oraz członkowie Rodzin Katyńskich. Specjalne zaproszenie Pani Jolanty Adamskiej otrzymało dwoje wyróżniających się gimnazjalistów  z Kroczewa – Ala Oliszewska i Kamil Skura.  Obecni byli także członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Kroczewa i Okolic oraz Wójt Gminy Załuski z Panią Iloną Szulborską. Polecam profesjonalne relacje z tego wydarzenia zebrane w linkach na końcu artykułu oraz link do audycji radiowej. Książka niestety jest nie do kupienia ale wkrótce będzie dostępna w kroczewskiej szkolnej bibliotece i Bibliotece Publicznej w Załuskach.

I na zakończenie, fragment listu Kazimierza Skarżyńskiego, utrwalony w książce Jolanty Adamskiej: "Ze starością wydaje mi się, że czas szalenie szybko leci. Ma się wrażenie, że dziecko w książce swego życia przechodzi ze strony na stronę wolniutko. w młodzieńczych latach strony zaczynają przewracać się szybciej, a na starość poruszają się jak w kalejdoskopie [...]. Tak właśnie pędzimy ku ostatniej stronicy, za którą jest skok w nieznane"...

opracowanie Małgorzata Oszczyk

okładka książki

Więcej…
 

Akcja pomocy w odbudowie spalonego domu w Kroczewie

Email Drukuj PDF

WAŻNE OGŁOSZENIE dot. pomocy Mieszkańcom dotkniętym klęską pożaru.

Podjęta została decyzja o odbudowie zniszczonego podczas pożaru wielorodzinnego domu w Kroczewie. Trwają prace przygotowawcze a od 8.10.2015r. ruszają prace budowlane. Zostanie wykonany nowy strop, potem więźba dachowa i pokrycie. Prace potrwają około półtora miesiąca.

Prace porządkowe i pomoc ze strony OSP koordynuje Prezes ZG OSP Jan Kazimierczak. Wszyscy chętni do pomocy przy remoncie, proszeni są o zgłaszanie bezpośrednio do mieszkańców spalonego domu lub  druhów z OSP.

 

Zostało  uruchomione specjalne konto, na które można przekazywać pomoc finansową. Każda wpłata będzie cennym darem.

Urząd Gminy Załuski, Załuski 67, 09-142 Załuski

NR konta bankowego:

PL 16 8241 0009 2001 0000 0390 0039

Więcej informacji o pomocy przy odbudowie domu - pan Cezary Kwiatkowski - tel. 795 456 123

M.O

 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL