Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kroczewa i Okolic

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Aktualności

Kazimierz Skarżyński urodził się w Kroczewie...

Email Drukuj PDF

…biegał po kroczewskim parku i chodził do naszego kościoła, czy przez to nie staje się dla nas osobą szczególną? W lipcu br. został odznaczony (w pół wieku po śmierci), Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. We wrześniu, ukazała się wydana przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych i Archiwum Państwowe w Warszawie książka Jemu poświęcona, zatytułowana ”Kazimierz Skarżyński  (1867-1962) W imię prawdy o zbrodni katyńskiej”.

„Kazimierz Skarżyński, jeden z tych Polaków, którzy szczególnie zasłużyli się narodowi polskiemu…”. Po takich słowach, u czytelnika który choć raz był w Kroczewie… kiełkuje swojska sympatia i duma. Zdawać by się mogło, książka przeznaczona dla wąskiego grona zainteresowanych i historyków przykuwa uwagę i prowadzi czytelnika do utraty tchu…

Materiały o postaci Skarżyńskiego i jego poufnego sprawozdania PCK, dotyczącego zbrodni katyńskiej, zbierał Andrzej Przewoźnik we współpracy z Jolantą Adamską –historykiem i prawą ręką. Po jego śmierci w 2010r. (zginął w katastrofie smoleńskiej), żona Jolanta przekazuje zgromadzone materiały i notatki do wykorzystania. Zapada decyzja o dokończeniu pracy przez Panią Jolantę Adamską. Powstaje obszerna publikacja prezentująca postać człowieka, który pierwszy opowiedział światu o tysiącach pomordowanych polskich oficerów i cywilów odnalezionych w dołach śmierci w lesie katyńskim. Sekretarz generalny Polskiego Czerwonego Krzyża, żołnierz walczący m.in. w 203. Ochotniczym Pułku Ułanów pod Ciechanowem (1920), zapalony myśliwy, miłośnik koni, sportów jeździeckich i …głowa rodziny, kochający mąż i ojciec dwójki dzieci. Ukończył renomowane szkoły w trzech różnych państwach, władał 6 językami (niemiecki, angielski, francuski, rosyjski, włoski i arabski). Człowiek bardzo skromny, jak wspomina córka Maria: "Nigdy się nie chwalił. Bardzo lubił z każdym rozmawiać i z takim samym wyrazem skupienia na twarzy słuchał polskiego fryzjera w Calgary i np. księcia Soutza. Nie zwracał uwagi na pochodzenie ani nie miał chyba nigdy nienawiści do żadnej narodowości(...) Kiedyś powiedział, że w jego życiu nie było ludzi (oprócz okupantów Polski), z którymi nie mógłby porozmawiać i od których nie mógłby się czegoś nauczyć". Postać ciekawa i ze wszech miar zasługująca na utrwalenie w polskiej pamięci historycznej.

To pióro Jolanty Adamskiej kreśli doskonały, 400. stronicowy trójwymiarowy film… nie można się wprost oderwać…

Na prezentację tej wyjątkowej książki i konferencję poświęconą osobie Kazimierza Skarżyńskiego zostaliśmy zaproszeni do siedziby Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. To miejsce, również podkreśla rangę wydarzenia a wzięła w nim udział także córka bohatera publikacji – Maria Skarżyńska, byli zaproszeni znamienici goście, krewni i przyjaciele rodziny Skarżyńskich oraz członkowie Rodzin Katyńskich. Specjalne zaproszenie Pani Jolanty Adamskiej otrzymało dwoje wyróżniających się gimnazjalistów  z Kroczewa – Ala Oliszewska i Kamil Skura.  Obecni byli także członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Kroczewa i Okolic oraz Wójt Gminy Załuski z Panią Iloną Szulborską. Polecam profesjonalne relacje z tego wydarzenia zebrane w linkach na końcu artykułu oraz link do audycji radiowej. Książka niestety jest nie do kupienia ale wkrótce będzie dostępna w kroczewskiej szkolnej bibliotece i Bibliotece Publicznej w Załuskach.

I na zakończenie, fragment listu Kazimierza Skarżyńskiego, utrwalony w książce Jolanty Adamskiej: "Ze starością wydaje mi się, że czas szalenie szybko leci. Ma się wrażenie, że dziecko w książce swego życia przechodzi ze strony na stronę wolniutko. w młodzieńczych latach strony zaczynają przewracać się szybciej, a na starość poruszają się jak w kalejdoskopie [...]. Tak właśnie pędzimy ku ostatniej stronicy, za którą jest skok w nieznane"...

opracowanie Małgorzata Oszczyk

okładka książki

Więcej…
 

Akcja pomocy w odbudowie spalonego domu w Kroczewie

Email Drukuj PDF

WAŻNE OGŁOSZENIE dot. pomocy Mieszkańcom dotkniętym klęską pożaru.

Podjęta została decyzja o odbudowie zniszczonego podczas pożaru wielorodzinnego domu w Kroczewie. Trwają prace przygotowawcze a od 8.10.2015r. ruszają prace budowlane. Zostanie wykonany nowy strop, potem więźba dachowa i pokrycie. Prace potrwają około półtora miesiąca.

Prace porządkowe i pomoc ze strony OSP koordynuje Prezes ZG OSP Jan Kazimierczak. Wszyscy chętni do pomocy przy remoncie, proszeni są o zgłaszanie bezpośrednio do mieszkańców spalonego domu lub  druhów z OSP.

 

Zostało  uruchomione specjalne konto, na które można przekazywać pomoc finansową. Każda wpłata będzie cennym darem.

Urząd Gminy Załuski, Załuski 67, 09-142 Załuski

NR konta bankowego:

PL 16 8241 0009 2001 0000 0390 0039

Więcej informacji o pomocy przy odbudowie domu - pan Cezary Kwiatkowski - tel. 795 456 123

M.O

 

Pożar zniszczył wielorodzinny dom w Kroczewie

Email Drukuj PDF

 

WAŻNE OGŁOSZENIE dot. pomocy poszkodowanym Mieszkańcom

Informacja robocza - po rozmowie z Panem Cezarym Kwiatkowskim - inspektorem ds.zarządzania kryzysowego w Gminie Załuski:

Na spotkaniu w  UG Wójta z przedstawicielami Policji, Straży i Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego podjęto decyzję, iż budynek wielorodzinny w Kroczewie, który uległ zniszczeniu podczas sobotniego pożaru, zostanie odbudowany! Najpóźniej 8 października ruszają prace budowlane - będzie nowy strop i potem więźba dachowa. Przewidywany czas realizacji - do półtora miesiąca.

Prace porządkowe i pomoc ze strony druhów OSP koordynuje Prezes ZOSP Jan Kazimierczak.

Wszyscy chętni do pomocy w pracach przy spalonym budynku, proszeni są o zgłaszanie bezpośrednio do mieszkańców i umawianie na miejscu.

Jest apel i gorąca prośba do firm i osób prywatnych o pomoc przy odbudowie i remoncie. Potrzebne są materiały budowlane i pomoc finansowa.

 

Jest uruchomione specjalne subkonto w Banku Spółdzielczym w Załuskach:

Urząd Gminy Załuski , Załuski 67, 09-142 Załuski

Nr konta bankowego: PL 16 8241 0009 2001 0000 0390 0039

Więcej informacji o zbiórce i pomocy dla 15. poszkodowanych Mieszkańców tego domu - pan Cezary Kwatkowski - tel. 795 456 123

 

 

M.O.

 


 


foto Kamil Oszczyk

 

List gratulacyjny z okazji Jubileuszu 950- lecia Zakroczymia

Email Drukuj PDF

Tuż obok nas, leży jedno z najstarszych grodzisk na Mazowszu...to, Zakroczym. W tym roku miasto obchodzi symboliczną 950. rocznicę istnienia. Z okazji pięknego Jubileuszu Zarząd Stowarzyszenia we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Załusk, wystosował list gratulacyjny, który został odczytany i złożony na ręce Burmistrza Artura Ciecierskiego, podczas uroczystej Sesji na dziedzińcu Klasztoru oo. Kapucynów.

 

 

Poniżej najładniejsze zdjęcie "przewodnie" trzydniowych uroczystości (znalezione w sieci) - autorką jest Katarzyna Leszczyńska

 

Więcej…
 

Kongres Kobiet - "Być Kobietą"- relacja z wizyty w Zakroczymiu

Email Drukuj PDF

W gościnnych progach u braci Kapucynów, w auli Centrum Duchowości "Honoratianum" miało miejsce bardzo miłe i ciekawe wydarzenie - "Kongres Kobiet". Z wielką przyjemnością przyjęliśmy zaproszenie do udziału i składamy relację, co następuje...

W przeddzień 8 marca, na rozmowy w temacie kobiet stawili się dość licznie przedstawiciele obojga płci:) Obecni byli miedzy innymi burmistrz Zakroczymia Artur Ciecierski, wicestarosta Paweł Calak, kilku z braci Kapucynów,  poseł Jadwiga Zakrzewska, siostry zakroczymskiego (bezhabitowego)Zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych oraz zaproszeni goście i mieszkańcy.  Wśród prelegentek wielka różnorodność tematów i form prezentacji. Nie sposób opowiedzieć jak było... można tylko powiedzieć brawo! Brawo dla organizatorów za pomysły i dla prelegentów za profesjonalizm i serce.

Uczta duchowa przeplatana była smakołykami własnego wyrobu od ciasteczek i szarlotek po sałatki z pieczonym kurczakiem i jakieś nieznane mi oryginalne smakowo, a pyszniutkie potrawy. A wszystko przyprawione serdecznymi rozmowami, uśmiechem i zaproszeniem na kolejne wydarzenia organizowane pod nazwą "Spotkania Kobiet" w Honoratianum. Wśród organizatorów miedzy innymi Pani Małgorzata Bodzak, Monika Kazimierczak, siostra Ula ze Zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych  i Kapucyn brat Łukasz.

Tematy bardzo interesujące i przedstawione z wielkim sercem, zaangażowaniem i fachowością. Były pytania publiczności, dyskusje i wzruszenia. Po przerwie, wśród atrakcji drugiej Sesji - zajęcia warsztatowe w przepięknej sali "Portretowej". Żeby tu dotrzeć ... dodatkowa atrakcja poza programem - szliśmy niezwykle interesującym holem... na którym galeria obrazów, zdjęć i informacji o zgromadzeniach i zakonach (olbrzymia ilość!) założonych przez błogosławionego Honorata Koźmińskiego, który tu w Zakroczymiu żył i pracował... To także, była rzadka okazja obejrzenia wnętrz tajemniczego Centrum Duchowości, obejrzenia Kaplicy, z której witraż podziwiać możemy na co dzień z ulicy... Ach, te wnętrza... te historyczne postaci patrzące z portretów... to niewątpliwie zwiększyło i tak, baaardzo atrakcyjne wydarzenie:)

opracowanie M.O.

 

Więcej…
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL