Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kroczewa i Okolic

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Aktualności Przeżyjmy to jeszcze raz... "Noc Świętojańska"

Przeżyjmy to jeszcze raz... "Noc Świętojańska"

Email Drukuj PDF

 

 

"Noc Świętojańska"... Wikipedia podaje takie oto wyjaśnienie:

"...W przypadającą na 23-24 czerwca wigilię św. Jana, przeprowadzano tzw. obrzęd święcenia wody. W liturgii kościelnej zastosowanie miały również sekwencje i hymny świętojańskie, które przywędrowały do Polski z Zachodu. W kościołach chrześcijańskich jest to również okres przede wszystkim święcenia ziół leczniczych. Z ziół obowiązkowo święcone są dziurawiec, macierzanka oraz kwiaty ogrodowe. Dziurawiec używany w ludowej medycynie i magicznych praktykach, nosił podwójną nazwę: ziela guślarskiego lub świętojańskiego. W chorobie miała także pomagać paproć trzymana w izbie. W krajach bałtyckich i skandynawskich święto Jana Chrzciciela nazywa się również „dniem lub wieczorem ziół”..."

A u nas, w Parafii św. Jana Chrzciciela w Kroczewie, Noc Świetojańska przesunięta nieco w kalendarzu, zapisała się już w historii kolorami kwiatów, blaskiem ogniska i radosnym śpiewaniem. Z wielką przyjemnością, powitaliśmy wszystkich Gości i zaprosiliśmy do wspólnej zabawy podczas pikniku.

Naszą "Noc Świetojańską" poprowadził Pan Aleksander Bukowiecki, zaprzyjaźniony ze Stowarzyszeniem socjolog, dziennikarz i autor książek (m.in. nagrodzone w konkursie opowiadanie s.f. "Sensorita i Ferty". Także pod pseudonimem Alek Sander -autor opowiadań kryminalnych i powieści kryminalnej "Zapłacisz życiem".) Wprowadzając w nastrój i opowiadając o nocy Kupały i zwyczajach ludowych, przedstawiał kolejne punkty programu i naszych Gości:

  • Pani Jadwiga Pstrusińska Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiła kilka ciekawostek związanych ze zwyczajami narodowymi w Afganistanie, gdzie pracowała kilka lat. Z dużą dawką humoru opowiedziała o "perskim dywanie", boć tak nazywa się zbiór arcydzieł dawnej poezji perskiej i ... wzbudziła także niezłą dyskusję w naszej Okolicy, wypowiedzią o islamie!

  • Pani Ewa Dylewska Dyrektorka Szkoły Podstawowej im. Wł. St. Reymonta w Stróżewie, zaprezentowała z wielką pasją ludowe stroje, opowiadając ze szczegółami o kolejnych elementach ubioru i drobnych detalach. Zaprosiła również do swej wyjątkowej Szkoły, gdzie kultywuje się tradycje, uczy ludowych przyśpiewek zaś w szkolnych korytarzach podziwiać można elementy wystroju ludowej chaty chłopskiej... jak u Reymonta... stoją tam kołyski, dzbanki, ławy z kilimami i bibułkowe malwy za płotkiem! Wszystko na wyciągniecie ręki, nawet baba w haftowanym kubraczku, jakieś ptaszki na kółkach i podobne cudeńka. Nigdzie nie ma takiej Szkoły, tylko w Stróżewie, w naszej Gminie Załuski:)

  • Pan Dawid Kaliszewski – utalentowany kroczewianin, zgodził się zaśpiewać na naszym pikniku i dbał także o oprawę muzyczną. Podczas pokazu zaprezentował męski strój ludowy towarzysząc Pani Ewie Dylewskiej.

  • Zespół "Wiecznie Młodzi" z Płońska. Cóż nowego tu powiedzieć... wszyscy znamy tych Fantastycznych Ludzi! Doskonały repertuar, pięknie wykonane pieśni i piosneczki mazowieckie, przepiękne kreacje cygańskie! Ech, co by nie mówić, Płoński Zespół pokazał nam też jak się bawić! To Oni zaczęli tańce i pierwsi chwalili swojski smalczyk Pani Zofii! toż bez tego wigoru, koloru i śpiewu byłoby po prostu sztywno:) No, a na wyróżnienie i wyjątkowe względy;) zasłużył Pan Zbigniew Kaniak, który po prostu ratuje z opresji, fotografuje, współorganizuje a w tak zwanym międzyczasie gra w Zespole na akordeonie!

Ekstara atrakcją tego wieczoru okazało się zaproszenie do konkursu na najpiękniejszy wianek. Ziół i kwiatów było całe mnóstwo, to i wianków powstało mnóstwo:) było w czym wybierać! Było też wspaniałe ognisko z kiełbaskami dla wszystkich uczestników a nawet słodycze, kawa i herbata:) Pogoda dopisała, choć deszcz wisiał na przysłowiowym włosku.

Tu, składamy nasze szczególne podziękowanie Druhom Ochotniczej Straży Pożarnej w Kroczewie a szczególnie Prezesowi Panu Ryszardowi Miklewiczowi, Komendantowi Panu Zbyszkowi Biegalskiemu i wszystkim Panom Strażakom, którzy przybyli w służbowych mundurach a dzięki ich pracy i zaangażowaniu udalo się zapewnić porządek i bezpieczeństwo podczas pikniku.

Niektórzy mówili: nie do wiary! To się dzieje w Kroczewie ?...

My mówimy Dziekujemy:) i zachęcamy do udziału w kolejnych projektach Stowarzyszenia.

 

Opracowanie i zdjęcia Małgorzata Oszczyk

artykuł w "Płońszczaku" dostepny na stronie: http://www.plonszczak.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=19472&Itemid=138

galeria zdjęć "Płońszczaka" :http://www.plonszczak.pl/galeria/nr%2076%20(1104)%20-%20%2013%20lipca%202016/Piknik%20w%20Kroczewie%20-%209.07/index.html