Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kroczewa i Okolic

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Aktualności Kazimierz Skarżyński urodził się w Kroczewie...

Kazimierz Skarżyński urodził się w Kroczewie...

Email Drukuj PDF

…biegał po kroczewskim parku i chodził do naszego kościoła, czy przez to nie staje się dla nas osobą szczególną? W lipcu br. został odznaczony (w pół wieku po śmierci), Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. We wrześniu, ukazała się wydana przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych i Archiwum Państwowe w Warszawie książka Jemu poświęcona, zatytułowana ”Kazimierz Skarżyński  (1867-1962) W imię prawdy o zbrodni katyńskiej”.

„Kazimierz Skarżyński, jeden z tych Polaków, którzy szczególnie zasłużyli się narodowi polskiemu…”. Po takich słowach, u czytelnika który choć raz był w Kroczewie… kiełkuje swojska sympatia i duma. Zdawać by się mogło, książka przeznaczona dla wąskiego grona zainteresowanych i historyków przykuwa uwagę i prowadzi czytelnika do utraty tchu…

Materiały o postaci Skarżyńskiego i jego poufnego sprawozdania PCK, dotyczącego zbrodni katyńskiej, zbierał Andrzej Przewoźnik we współpracy z Jolantą Adamską –historykiem i prawą ręką. Po jego śmierci w 2010r. (zginął w katastrofie smoleńskiej), żona Jolanta przekazuje zgromadzone materiały i notatki do wykorzystania. Zapada decyzja o dokończeniu pracy przez Panią Jolantę Adamską. Powstaje obszerna publikacja prezentująca postać człowieka, który pierwszy opowiedział światu o tysiącach pomordowanych polskich oficerów i cywilów odnalezionych w dołach śmierci w lesie katyńskim. Sekretarz generalny Polskiego Czerwonego Krzyża, żołnierz walczący m.in. w 203. Ochotniczym Pułku Ułanów pod Ciechanowem (1920), zapalony myśliwy, miłośnik koni, sportów jeździeckich i …głowa rodziny, kochający mąż i ojciec dwójki dzieci. Ukończył renomowane szkoły w trzech różnych państwach, władał 6 językami (niemiecki, angielski, francuski, rosyjski, włoski i arabski). Człowiek bardzo skromny, jak wspomina córka Maria: "Nigdy się nie chwalił. Bardzo lubił z każdym rozmawiać i z takim samym wyrazem skupienia na twarzy słuchał polskiego fryzjera w Calgary i np. księcia Soutza. Nie zwracał uwagi na pochodzenie ani nie miał chyba nigdy nienawiści do żadnej narodowości(...) Kiedyś powiedział, że w jego życiu nie było ludzi (oprócz okupantów Polski), z którymi nie mógłby porozmawiać i od których nie mógłby się czegoś nauczyć". Postać ciekawa i ze wszech miar zasługująca na utrwalenie w polskiej pamięci historycznej.

To pióro Jolanty Adamskiej kreśli doskonały, 400. stronicowy trójwymiarowy film… nie można się wprost oderwać…

Na prezentację tej wyjątkowej książki i konferencję poświęconą osobie Kazimierza Skarżyńskiego zostaliśmy zaproszeni do siedziby Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. To miejsce, również podkreśla rangę wydarzenia a wzięła w nim udział także córka bohatera publikacji – Maria Skarżyńska, byli zaproszeni znamienici goście, krewni i przyjaciele rodziny Skarżyńskich oraz członkowie Rodzin Katyńskich. Specjalne zaproszenie Pani Jolanty Adamskiej otrzymało dwoje wyróżniających się gimnazjalistów  z Kroczewa – Ala Oliszewska i Kamil Skura.  Obecni byli także członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Kroczewa i Okolic oraz Wójt Gminy Załuski z Panią Iloną Szulborską. Polecam profesjonalne relacje z tego wydarzenia zebrane w linkach na końcu artykułu oraz link do audycji radiowej. Książka niestety jest nie do kupienia ale wkrótce będzie dostępna w kroczewskiej szkolnej bibliotece i Bibliotece Publicznej w Załuskach.

I na zakończenie, fragment listu Kazimierza Skarżyńskiego, utrwalony w książce Jolanty Adamskiej: "Ze starością wydaje mi się, że czas szalenie szybko leci. Ma się wrażenie, że dziecko w książce swego życia przechodzi ze strony na stronę wolniutko. w młodzieńczych latach strony zaczynają przewracać się szybciej, a na starość poruszają się jak w kalejdoskopie [...]. Tak właśnie pędzimy ku ostatniej stronicy, za którą jest skok w nieznane"...

opracowanie Małgorzata Oszczyk

okładka książki

 

 

Jolanta Adamska - autorka książki

Maria Skarżyńska -córka Kazimierza Skarżyńskiego, przyjechała specjalnie na prezentację tej książki z Calgary w Kanadzie gdzie mieszka wraz z rodziną. Przekazała do zasobu Archiwów Państwowych szereg dokumentów, fotografii i pamiątek rodzinnych. Pośród dokumentów znajduje się także kopia raportu z prac prowadzonych przez PCK w Katyniu w 1943r.

Jolanta Przewoźnik wdowa po Andrzeju, który opublikował podstawowy artykuł poświęcony K.Skarżyńskiemu i zebrał bogate materiały z archiwów krajowych i zagranicznych do większej publikacji. Za jej namową i z jej pomocą rozpoczęła pracę nad książką Jolanta Adamska.

Młodzież wręczyła Pani Jolancie Adamskiej i Marii Skarżyńskiej pamiątkowe upominki własnoręcznie przygotowane wraz z elegancką, współczesną wersją tarczy kroczewskiej szkoły.

 

Profesjonalne relacje z wydarzenia są dostępne pod linkami poniżej:

1. Premier.gov.pl

2.Onet. Wiadomości

3. Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych

4. Aktualności w Gminie Załuski

5. Audycja  w Polskim Radiu

 

PS.

delegacja z Kroczewa, miała podczas tej wizyty, niecodzienną okazję zobaczenia demonstracji antyrządowej pod kancelarią premiera. W związku z tymi utrudnieniami, wchodziliśmy do budynku tylnym wejściem;)