Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kroczewa i Okolic

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Aktualności List gratulacyjny z okazji Jubileuszu 950- lecia Zakroczymia

List gratulacyjny z okazji Jubileuszu 950- lecia Zakroczymia

Email Drukuj PDF

Tuż obok nas, leży jedno z najstarszych grodzisk na Mazowszu...to, Zakroczym. W tym roku miasto obchodzi symboliczną 950. rocznicę istnienia. Z okazji pięknego Jubileuszu Zarząd Stowarzyszenia we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Załusk, wystosował list gratulacyjny, który został odczytany i złożony na ręce Burmistrza Artura Ciecierskiego, podczas uroczystej Sesji na dziedzińcu Klasztoru oo. Kapucynów.

 

 

Poniżej najładniejsze zdjęcie "przewodnie" trzydniowych uroczystości (znalezione w sieci) - autorką jest Katarzyna Leszczyńska

 

Nasza skromna foto- relacja z nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy inaugurującej uroczystości oraz z sesji popularno-naukowej drugiego dnia obchodów.

 

zdjęcie znalezione w sieci-Wirtualny Nowy Dwór - z wystawy w kościele u Kapucynów. Tu, na wielu zdjeciach obrazki z kroczewskiego kościoła, wspólne obchody świąt kościelnych i dożynek uwiecznione i dziś udostępnione... Fantasyczne zdjęcia! Na niektórych rozpoznałam po prostu "obrusy" z ołtarza w naszym kościele z okresu gdy Proboszczem był ks. Antoni Gawarecki. Przypomniały się również obrazy z dzieciństwa, gdy Kościół nasz był udekorowany długimi wieńcami plecionymi z gałęzi świerkowych i może? dębowych... Na pewno wiele osób pamięta zwieszające się w głównej nawie takie zielone girlandy przetykane kwiatami i okręcone nimi kolumny przy wejściu ... przepiękny, odświeżony w pamięci wartościowy obraz.  Warto by... taką wystawę pokazać u nas:)

 

A poniżej już wystawa w szkole... raczej kilka wystaw, bo kilka temaów - równiż arcyciekawe!

 

występ Chóru "Gregorianie"

dr Tadeusz Krawczak- "Wiara i tożsamość. Rola i miejsce Zakroczymia w duchowości polskiej XIX stulecia" "Zakroczym w zbiorach Archiwum Akt Nowych"

dr inż arch. Marcin Górski - "Dziedzictwo architektoniczne Zakroczymia w pracach projektowych studentów Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej.

 

Komandor Krzysztof Choroś - "Żegluga Wiślana w rejonie Zakroczymia".

mgr Jadwiga Anna Policińska - "Zakroczym i jego mieszkańcy w literturze".

dwoje wspaniałych prelegentów...

tymczasem ja, ze zdwojoną radością i sentymentem oklaskiwałam Panią Annę Policińską  i Komandora Krzysztofa Chorosia - wychowanków "mojej" szkoły średniej - świat, chyba rzeczywiście jest mały:)) bo takie spotkanie w Zakroczymiu? no, niezwkłe! Zaś cała rozmowa z Panią Anną była kolejną perłą tego dnia, gdyż opowiadała o historii Kroczewa i o kroczewianinie... Profesorze Stefanie Czarnowskim!

mgr Kazimierz Szczerbatko- wykład pt "Zakroczym w Średniowieczu" oraz zagajenie wstępne, powitanie gości i ...doskonałe podsumowanie zwieńczające.

Ponadto odbywały się liczne występy, koncerty, pokazy, konkursy i zabawy. Zakroczym świętował przez trzy dni a relacje można obejrzeć klikając poniższe linki. I jeszcze...  nadal jest w kościele u Ojców Kapucynów wystawa pamiątkowych zdjęć, a  wśród nich kilka zrobionych w kroczewskim kościele dawno, dawno temu:) warto zobaczyć.

opracowanie M.O.

 

Poniżej adresy do kilku relacji z tego wydarzenia:

http://www.zakroczym.pl/667-43143f266b59a-67575.htm

http://www.nowodworska.pl/art,4739,ledwo_zmiescili_sie_na_rynku

http://www.3rzeki.pl/pl/aktualnosci/1/591