Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kroczewa i Okolic

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Z dziejów Kroczewa i Okolic

Lotnisko modelarzy cz.1

Email Drukuj PDF

{jcomments on}

Lotnisko modelarzy cz. 1 ,,Na ziemi i w powietrzu”

Najczęściej kroniki kojarzą się nam ze zbiorami tekstów, zdjęć, rysunków zawierających genezę powstania i działalności danej instytucji czy organizacji. Zapisane i ułożone na ścieżce czasu, w pewien sposób mówią o ważnych faktach i wydarzeniach z odległych bądź bliższych lat. Czasami możemy spotkać kroniki, które w swoich rozdziałach mają coś szczególnego i interesującego. Tym bardziej, gdy mamy do czynienia z historią wyjątkowego klubu modelarskiego, którego karty związane były m.in. z jedynym i niepowtarzalnym lotniskiem w Kroczewie.

Foto: Strona tytułowa Kroniki Modelarni Lotniczej z Legionowa.

Tak jak każda historia, też ma swój początek. W lipcu 1960 roku Aeroklub Warszawski zorganizował na lotnisku w Kroczewie obóz szybowcowy w ramach kursu LPW III stopnia (Lotnicze Przysposobienie Wojskowe). Tutaj m.in. realizowano wybrane etapy szkoleniowe z ogólnego programu. Jednym z uczestników obozu i kursantem był p. Waldemar Pakuła. W ten sposób uzyskał uprawnienia lotnicze pilota szybowcowego III klasy. Mijały lata. W ok. 1970 roku w budynku biblioteki w Wieliszewie przy ul. Targowej organizuje sekcję modelarską dla dzieci i młodzieży. Z czasem ilość klubowiczów w sekcji wzrastała i małe pomieszczenie stopniowo ograniczało pracę. Do tego wytworzone własne modele lotnicze zapełniły wszystkie ściany i podsufitkę. Z uwagi na zaistniałe warunki powstała konieczność pozyskania większego pomieszczenia. W tym czasie ówczesny Naczelnik Miasta Legionowa p. Tadeusz Grzywacz odpowiedział na potrzeby klubu znajdując dla modelarni siedzibę. Nowym miejscem dla modelarni stały się wydzielone pustostany w piwnicy budynku hotelu pracowniczego. Pomieszczenia wymagały pewnych napraw i generalnego malowania. Własnymi siłami i pomocą kierownika hotelu p. Adama Kostrzycy z czasem wykonano przewidziane prace. W 1974r. Klub Modelarstwa Lotniczego w Legionowie rozpoczął swoją działalność. W roku 1978 wykonano kolejną przeprowadzkę klubu do lokalu budynku SML-W. Na mapie działalności szkoleniowej klubu modelarskiego z Legionowa znalazło się m.in. lotnisko w Kroczewie.

Foto: Uczestnicy Obozu Szkolno -Treningowego przed budynkiem szkoły. Obok wózka / Kierownik Klubu - Instruktor Modelarstwa Lotniczego p. Waldemar Pakuła. Zdjęcia pozostałe: Pani Wanda Miller. Przygotowania klubowiczów do Mistrzostw Modelarni na lotnisku. Kroczewo - 1978r. W tym roku na lotnisku odbyły się pierwsze eliminacje do Półfinałów Mistrzostw Polski organizowane przez Aeroklub Warszawski w kategorii F1A.

Miejscem zakwaterowania uczestników na czas obozów i mistrzostw były pomieszczenia klasowe w budynku Zbiorczej Szkoły Gminnej w Kroczewie. Smaczne śniadania, obiady i kolacje były przygotowywane przez p. Wandę Miller, u której uczestnicy byli podejmowani w domowych warunkach. Programowe treningi i zawody przeprowadzane były na terenie lotniska. Praktycznie w tym schemacie organizacyjnym funkcjonowały obozy i mistrzostwa w następnych latach.

Foto: Uczestnicy Mistrzostw Warszawy Modeli Swobodnie Latających organizowane przez Aeroklub Warszawski w kategorii: A1A, F1B, F1C. Kroczewo - 1979r. Praktycznie w każdych Mistrzostwach uczestniczyły także kluby modelarskie m.in. z: Zielonki, Chotomowa, Bemowa, Pałacu Młodzieży i inne. W tym roku modelarze z Legionowa odbyli również: V Obóz Szkolno -Treningowy Modelarstwa Lotniczego i przeprowadzili Mistrzostwa Modelarni w kategorii: F1A i F1B na lotnisku w Kroczewie.

Foto: Mistrzostwa Jesieni organizowane przez Aeroklub Warszawski w kategorii: A1/2, A1, A1C, F1G w których uczestniczyli modelarze z Legionowa. Kroczewo - 1980r.

Foto: Obóz Szkolno -Treningowy Modelarstwa Lotniczego i Mistrzostwa Modelarni. Na lotnisku p. Waldemar Pakuła i jego podopieczni, wśród których znajdują się zwycięscy zawodów zagranicznych i ogólnopolskich Pucharu Polski oraz mistrzostw regionalnych. Będąc w czołówce i strefie medalowej uzyskiwali wysokie lokaty punktowe w swoich kategoriach lotniczych. Potwierdzając tym samym, że Klub Modelarski z Legionowa był jednym z najlepszych w kraju. Kroczewo -1982r.

Foto: Obóz Szkolno -Treningowy Modelarstwa Lotniczego. Apel na korytarzu szkolnym. Na placu przed szkołą. Kroczewo - 1983r.

Foto: Dyrektorzy szkoły w Kroczewie: p. Janusz Dybowski i p. Stefan Siegieńczuk.

W tym roku legionowscy modelarze uczestniczyli również w Mistrzostwach Warszawy organizowanych przez Aeroklub Warszawski w klasie: F1B i F1C oraz Mistrzostwach Jesieni w kategorii A1/2, A1, A1A, B, C. Ww. mistrzostwa zostały przeprowadzone na lotnisku w Kroczewie.

Na czas obozów szkolno-treningowych, rozgrywanych mistrzostw budynek szkoły był miejscem noclegu, nauki i pracy modelarskiej. W chwilach wolnych - wypoczynku. Miesiące wakacyjne to też prace budowlano - remontowe w szkole. Organizacja i funkcjonowanie budynku wymagały też zaangażowania i pomocy ze strony: w jednym okresie Dyrektora p. Janusza Dybowskiego (do czasu przejścia na emeryturę) oraz Dyrektora p. Stefana Siegieńczuka. W sytuacjach trudnych spowodowanych wyłączeniami części pomieszczeń zawsze było miejsce dla modelarzy. W pewnym okresie czasu za sprawą p. Stefana Siegieńczuka powstało w kroczewskiej szkole kółko modelarskie. Dzieci i młodzież na zajęciach technicznych budowała proste i bardziej złożone konstrukcje modeli lotniczych. W ramach zajęć pozalekcyjnych - popołudniami modelarze kontynuowali swoje zainteresowania. Zmiany reorganizacyjne w systemie oświaty spowodowały, że kółko modelarskie zostało zawieszone i z czasem rozwiązane. 

Foto: XIX Warszawskie Zawody Modeli Swobodnie Latających Spółdzielczości Mieszkaniowej w kategorii A1/2, A1, F1C, F1G. Przed tablicą wyników i podium zwycięzców. Kroczewo - 1984r. W tym roku odbyły się również na lotnisku Mistrzostwa Jesieni w kategorii: A1/2, A1, F1G.

Organizacja mistrzostw wymagała dobrej koordynacji działań ze strony Aeroklubu Warszawskiego. Niektóre z nich odbywały się przy udziale jednostki LWP z Modlina. Dzięki wsparciu Dowódcy 38 LPS-B majora pilota p. Czesława Czyża, który zawsze kierował w kierunku modelarzy wielką sympatię i pomoc. Od zwykłego transportu po drobne zaopatrzenie. Kończąc na komisjach sędziowskich zawodów, w których zasiadali podchorążowie z jednostki lotniczej.

W niektórych latach - w okresach letnich - nie przeprowadzano obozów i zawodów modelarskich, z uwagi na intensywne wykorzystanie lotniska przez LWP.

Foto: Zachodzące słońce nad lotniskiem w Kroczewie... Jeszcze jeden lot... Ostatni obóz... Kronika - strony tytułowe. Kroczewo z 1989 i 1990r.

Po 1990 roku w wyniku pozytywnych przekształceń polityczno - społecznych w naszej ojczyźnie, które jak sądzono miały być pewną alternatywą dla polskiego rozwoju. Z perspektywy tamtych lat przyniosły w niektórych dziedzinach pustkę i stagnację. W tym czasie powstały pytania. Co z lotniskiem?. Co z klubem? Rozwiązanie jednostek wojskowych w Modlinie spowodowało zamknięcie lotniska w samym Modlinie jak również w Kroczewie. Teren po lotnisku został przejęty przez AMW i z czasem sprzedany. Pan Waldemar Pakuła odszedł na zasłużoną emeryturę. W 2004 roku Klub Modelarski w Legionowie zawiesił swoją działalność.

Lotnisko w Kroczewie przygasło.... zapisując w pamięci obrazy latających kolorowych modeli.... sportowej rywalizacji..... pasji i serca modelarskiego pozostawionego na tym skrawku ziemi.


Opracował: Donat Suchenek

©

Koniec cz.1