{jcomments on}
Zbiórka na parkingu przykościelnym wczesnym rankiem, pogoda jesienna - chłodno i wietrznie. Zaczynamy Apelem Pamięci przygotowanym przez pomysłodawcę i głównego organizatora Rajdu p. Donata Suchenka. Zostaje opowiedziana historia tamtych wrześniowych dni sprzed 73 lat... właśnie historia stąd, z Kroczewa i pobliskiego Zakroczymia. Po rozłożeniu polskiej flagi zostaje odśpiewany Hymn Narodowy. Idziemy na cmentarz parafialny - tu składamy wiązankę, zapalamy znicz i oddajemy hołd minutą ciszy, przy grobie Nieznanego Żołnierza i wszystkich polskich żołnierzy września 1939r. poległych na naszej i obcej ziemi. Przed wyjazdem błogosławi nam na drogę Proboszcz ks. Henryk Szwajkowski.
Teraz wyruszamy na spotkanie z historią którą przepięknie nam zaprezentował Pan Maciej Kostrzewski oprowadzając po miejscach znanych i nie znanych.... Spotkaliśmy się na środku zakroczymskiego rynku, gdzie stoi nietypowy pomnik - "Latarnia". W czasie powstania listopadowego Zakroczym był po upadku Warszawy ostatnią siedzibą Sejmu i rządu Królestwa Polskiego. W dniach 8-20 września 1831 r. w refektarzu klasztoru Kapucynów obradowali posłowie. Jedną z podjętych wówczas uchwał zatwierdzono odznaczenie "za wytrwałość w powstaniu narodowem" nazwane Gwiazdą Wytrwałości. Zaprojektował ją Joachim Lelewel, historyk, minister Rządu Narodowego. To jej wizerunki widnieją na pomniku-latarni.
tu widać wmurowaną kamienną kulę armatnią - pamiątkę potopu szwedzkiego. A za chwilę gościć będziemy w klasztorze Ojców Kapucynów i obejrzymy sławny refektarz, gdzie odbyły się ostatnie posiedzenia Sejmu i Senatu w czasie powstania listopadowego, wspaniałe ogrody klasztorne i podziemne katakumby.
a tu osobliwość - jedyny zachowany w Polsce słupek poczty dyliżansowej. Cyfry wskazują odległości do najbliższych stacji - Płońska i Warszawy.
Teraz udajemy się na rogatki zakroczymskie, przy wejściu na cmentarz parafialny. Tu spotykamy się z kolejną wybitną osobowością - historykiem , pisarzem, nauczycielem i wychowawcą - Panem Kazmierzem Szczerbatko. Poddajemy się niezwykle ciekawej opowieści i serdecznym pozdrowieniom. Składamy na mogile żołnierzy września taką samą wiązankę kwiatów biało- czerwonych jak w Kroczewie; bo przecież tu walczyli członkowie naszych wspólnych rodzin, nasi znajomi i sąsiedzi. Zostają odczytane wspomnienia płk.Ludwika Czyżewskiego dowódcy pododcinka zakroczymskiego. Oglądamy cenniejsze pamiątkowe nagrobki i groby znamienitych ludzi. Stąd ruszamy do Fortu nr.1
Fort nr.1 - wyposażeni w latarki schodzimy korytarzami na głębokość 12 metrów pod powierzchnię ziemi. Nasz przewodnik - p.Kostrzewski zwraca uwagę na niewyobrażalny w owym czasie koszt tej budowli. Na niezwykłą dbałość carskich budowniczych o detale, precyzyjne wykonanie i doskonałą technologię - do dziś bowiem niezawodnie działają systemy odwadniające a np. komunikacja słowna wewnątrz była rozwiązana za pomocą systemu rur, jak na łodzi... bardzo interesujące było właściwie wszystko.
I znów miejsce pamięci... z tego miejsca rozpoczynały się niegdyś wszystkie uroczystości zakroczymskie. Tu wciąż składane są kwiaty i wciąż jest żywa pamięć o ludziach wielkiego formatu. W tym pięknym miejscu, gdzie rozpościera się panorama Zakroczymia i okolicznych miejscowości, stoi w ciszy pomnik - pamiątka uratowania od zagłady 12 tysięcy Polaków w 1944roku, przez mieszkańców Zakroczymia i okolic działających w ramach Rodziny Zakroczymskiej. Tu dostaliśmy obietnicę skanu zdjęcia kroczewskich kobiet obierających ziemniaki w ramach właśnie tych działań...
A w tym budynku, proszę Państwa wynajmował pokój... kapitan Charles de Gaulle, późniejszy sławny generał:) i jadąc dalej w kierunku Gałach odwiedzamy Garnizon Muzeum Nowowilejka z gościnnym Rotmistrzem p.Maciejem Kostrzewskim, który nas oprowadza i opowiada o zgromadzonych eksponatach. Tu regenerujemy siły przy dźwiękach starych wojennych i wojskowych piosenek oraz patriotycznych pieśni. I na drogę powrotną dostajemy informację o planowanej wyprawie rowerami po Twierdzy Modlin - gdy liście z drzew opadną... (info wkrótce). Przyjęliśmy też zaproszenie na uroczyste Obchody 73 Rocznicy Obrony Twierdzy Modlin wraz uroczystą akademią przygotowaną przez młodzież zakroczymskich szkół.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w Rajdzie Pamięci Obrońców Ojczyzny 1939r. oraz sponsorom dzięki którym możliwe było zorganizowanie tego patriotycznego wydarzenia.
Zdjęcia: A.Dybowski, D.Suchenek, A.Kowalik i M.Oszczyk
opracowanie M.O.