Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kroczewa i Okolic

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Napisali o nas... Płońszczak "O róznych obliczach wolności"

O różnych obliczach wolności

Email Drukuj PDF

http://www.plonszczak.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=10309&Itemid=138

Spotkanie z Aleksandrem Bukowieckim Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

O różnych obliczach wolności


Zdjęcie do artykułuSpotkanie z dziennikarzem i autorem książek Aleksandrem Bukowieckim zatytułowane „Wolność niejedno ma imię”, połączone ze wspólnym śpiewem pieśni i piosenek patriotycznych odbyło się w sobotę, 12 listopada w Urzędzie Gminy w Załuskach.

Organizatorami spotkania, związanego z 93 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości były Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kroczewa i Okolic oraz Towarzystwo Przyjaciół Załusk. Uczestnikami - członkowie organizacji oraz osoby, które chciały skorzystać z zaproszenia. Gościem spotkania był Aleksander Bukowiecki, dziennikarz i autor książek (m.in. nagrodzonego przez miesięcznik „Fantastyka” opowiadania science-fiction „Sensorita i Ferty”), miłośnik literatury, ale też techniki, z wykształcenia socjolog. Zaproponowanym przez gościa tematem była wolność w różnym tego słowa znaczeniu. W swojej wypowiedzi na temat wolności Bukowiecki cofał się do czasów jej odzyskania, do czasów Piłsudskiego, Dmowskiego, Paderewskiego.

- Oni nie zrobili tego, co na tamte czasy było możliwe do zrobienia. Oni zrobili znacznie więcej - mówił dziennikarz w kontekście tego, że przywódcy polscy po I wojnie potrafili, mimo różnic, dojść pomiędzy sobą do porozumienia dla dobra narodu, co więcej potrafili wykorzystać tę odzyskaną po latach rozbiorów wolność.

- Jeśli dwie osoby mówią innym językiem, a jednakowo pojmują słowo wolność, to wystarczy tylko dobry tłumacz. Natomiast jeśli dwie osoby mówiące jednakowym językiem inaczej pojmują miłość do ojczyzny to już gorzej - mówił gość sobotniego spotkania.

Wypowiedzi dziennikarza przeplatały się z piosenkami i pieśniami patriotycznymi śpiewanymi wspólnie przez uczestników spotkania „Wolność niejedno ma imię”, przy ciepłej herbacie i domowym cieście, w miłej, świątecznej atmosferze.

Anna Piórkowska

foto: Anna Piórkowska


Więcej zdjęć w Galerii