Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kroczewa i Okolic

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Z dziejów Kroczewa i Okolic Wspomnienie o T. Jeleńskiej cz.3

Wspomnienie o Teresie Jeleńskiej cz.3

Email Drukuj PDF


,, Raz koło Strubin, gdy szliśmy przez łąkę, zobaczyłam z daleka parasolkę mamy i oboje pobiegliśmy do niej. Ona nas nie spostrzegła i tak szła w różowym cieniu parasolki, uśmiechnięta jakby nie była sama. Nie wiem czemu zawróciliśmy od razu; pewno i tak nie miałaby ochoty rozmawiać z nami. Pan Karol powiedział że nie trzeba się narzucać, mimo że sam biegł za nami”.

,, Pan Kamiński chce nam pokazać portret Włodzia, który skończył na dzisiejszym seansie, do  tej  tej  pory  nikt  go nie widział, bo artysta  musi być sam z modelem. Rysunek bardzo

spodobał  się  wszystkim. Włodzio  siedzi  na  ławce  w parku z psem na kolanach, naszym jamnikiem Morusiem, znać że nie nudził się wcale rozmawiając  z  panem  Kamińskim”.

,, Jedziemy wolantem do Soból po ryby.Siedzę pomiędzy ciocią Kicią a Bunią, która powozi. Bunia  gniewa  się na ciocię Kicię  za  pana Kamińskiego, który od dwóch dni nie rozmawia z nikim, chce  wyjechać jutro i zabiera pana Rapackiego. Bunia i ciocia mówią po angielsku żebym  nie  rozumiała, ale i tak dość rozumiem, bo coraz pomagają sobie  po polsku lub po francusku”.

,, Malarze wyjechali do Warszawy, ciocie z Ukrainy mają  odjechać za parę dni...”.

 

( KONIEC)

Wspomnienie o Teresie Jeleńskiej cz.2

Wspomnienie o Teresie Jeleńskiej cz.1

 

Współcześnie pozostało tylko miejsce i stare  drzewa pamiętające dawną świetność Pałacu i Parku.

W dniu 16.01.1945 r. wycofujące się oddziały niemieckie wysadziły w powietrze budynek pałacowy  jak i liczne  zabudowania  gospodarcze. Nie oszczędzając nawet małej altanki znajdującej się na kępie ,,Pańskiego Stawu”.

 

Opracował: Donat  Suchenek

Źródła:

Londyńskie Wiadomości -1969 r. ,,Royal-Legrand” – Teresa Jeleńska.

Foto: Teresa Jeleńska – Paryż 1924 r. Z kolekcji rodzinnej / FOTONOVA  p.Tomasza

Wierzejskiego.

Foto: Zbiory prywatne.

Mapy: www.mapywig. Fragment  z  mapy WIG- Modlin.