Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kroczewa i Okolic

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start
Ostatnie wiadomości

Najnowsze aktualności.



Wspomnienie o Teresie Jeleńskiej cz.3

Email Drukuj PDF


,, Raz koło Strubin, gdy szliśmy przez łąkę, zobaczyłam z daleka parasolkę mamy i oboje pobiegliśmy do niej. Ona nas nie spostrzegła i tak szła w różowym cieniu parasolki, uśmiechnięta jakby nie była sama. Nie wiem czemu zawróciliśmy od razu; pewno i tak nie miałaby ochoty rozmawiać z nami. Pan Karol powiedział że nie trzeba się narzucać, mimo że sam biegł za nami”.

,, Pan Kamiński chce nam pokazać portret Włodzia, który skończył na dzisiejszym seansie, do  tej  tej  pory  nikt  go nie widział, bo artysta  musi być sam z modelem. Rysunek bardzo

spodobał  się  wszystkim. Włodzio  siedzi  na  ławce  w parku z psem na kolanach, naszym jamnikiem Morusiem, znać że nie nudził się wcale rozmawiając  z  panem  Kamińskim”.

,, Jedziemy wolantem do Soból po ryby.Siedzę pomiędzy ciocią Kicią a Bunią, która powozi. Bunia  gniewa  się na ciocię Kicię  za  pana Kamińskiego, który od dwóch dni nie rozmawia z nikim, chce  wyjechać jutro i zabiera pana Rapackiego. Bunia i ciocia mówią po angielsku żebym  nie  rozumiała, ale i tak dość rozumiem, bo coraz pomagają sobie  po polsku lub po francusku”.

,, Malarze wyjechali do Warszawy, ciocie z Ukrainy mają  odjechać za parę dni...”.

 

( KONIEC)

Wspomnienie o Teresie Jeleńskiej cz.2

Wspomnienie o Teresie Jeleńskiej cz.1

 

Współcześnie pozostało tylko miejsce i stare  drzewa pamiętające dawną świetność Pałacu i Parku.

W dniu 16.01.1945 r. wycofujące się oddziały niemieckie wysadziły w powietrze budynek pałacowy  jak i liczne  zabudowania  gospodarcze. Nie oszczędzając nawet małej altanki znajdującej się na kępie ,,Pańskiego Stawu”.

 

Opracował: Donat  Suchenek

Źródła:

Londyńskie Wiadomości -1969 r. ,,Royal-Legrand” – Teresa Jeleńska.

Foto: Teresa Jeleńska – Paryż 1924 r. Z kolekcji rodzinnej / FOTONOVA  p.Tomasza

Wierzejskiego.

Foto: Zbiory prywatne.

Mapy: www.mapywig. Fragment  z  mapy WIG- Modlin.

 

 

 

Wspomnienie o Teresie Jeleńskiej cz.2

Email Drukuj PDF

 

,, Co za przyjemny dzień. Wieczorem już jest mama; z nią ciocia Marynia i ciocia Zula. Wyciągamy mamę do parku przed kolacją. Mama trzyma Włodzia wpół i tak idą. Chcę zwrócić jej uwagę na siebie. – Wczoraj wlazłam  na  sam  czub  najwyższego  świerka  przy huśtawce.

– Szczęściem że nie spadłaś. Ja też lubiłam wspinać się na drzewa w waszym wieku... Mama kładzie mi  rękę na ramieniu, czuję zapach  jej perfum :,,Royal-Legrand”, doskonale  to  wiemy z Włodziem, kiedy które z nas jest szczęśliwe mówi: ,,jestem Royal-Legrand” i nikt nie wie co to znaczy, tylko my jedni”.

„Wielkie ćmy latają nad heliotropem ale nie chce się ich łapać, mama i Włodzio milczą, ja ciągle  coś  opowiadam, nie  widzę twarzy Włodzia tuż przy mamie, ale wiem, że jest  Royal –Legrand jak nigdy”.

,, Jak szybko teraz mijają dnie, wszyscy są ożywieni. W garderobie panny wciąż szyją i śpiewają. Ciocie  przywiozły nowości  z  Paryża i ciocia Kicia i mama, a  także Bunia  chcą

mieć podobne rzeczy, które ,,kopiuje się” w domu. Pan  Rapacki uważa  że Buni bardzo do twarzy w żabotach, ale  to  pan  Kamiński  rysuje  Bunię i Włodzia. Ciocię Kicię już rysował

w Warszawie. On bardzo pragnie zrobić portret mamy, coś mówi że boi się popełnić święto-kradztwo, bo  trudno oddać urodę mamy, ale ona  za nic nie chce pozować. Nawet  dziadzio ją namawiał  i  mu się nie  udało. ,,Neta  to  dziwadełko – powiedział  potem do  Buni – taka łagodna, ale jej nigdy  nikt  nie przekona”.

„Wszyscy  idą  na  spacer  po  podwieczorku, tylko   Bunia zostaje w ogrodzie albo jedzie na folwarki. Z początku myśmy chodzili z mamą, ale od pewnego czasu zawsze  tak się zdarza że kiedy ciocie idą na górę po rękawiczki i parasolki, a  pan  Karol, my  i  malarze  czekamy na  panie  przed  domem, to  mama  znika i  w  końcu wyruszamy  bez  niej, ciocia Marynia i ciocia  Zula  na  przedzie  z  panem Rapackim ciocia  Kicia  z panem Kamińskim, my z tyłu z panem Karolem”.

Wspomnienie o teresie Jeleńskiej cz.3

Wspomnienie o Teresie Jeleńskiej cz.1

 

Wspomnienie o Teresie Jeleńskiej cz.1

Email Drukuj PDF

Wspomnienie...

 

W twórczości literackiej Teresy Jeleńskiej ( 1892 - 1969 r.) odnajdujemy krótką nowelę pt: ,,Royal-Legrand” którą wydały,, Londyńskie Wiadomości” w 1969 roku.

Więcej…
 

Wernisaż wystawy

Email Drukuj PDF

 

Wernisaż wystawy malarstwa Anny Sobol
17 września o godz 19.00 zapraszamy do Galerii "P" w Płońsku, na wernisaż wystawy malarstwa Anny Sobol pt. "Jesienne bachanalia"
Więcej…
 

Smocze Zaproszenie

Email Drukuj PDF

Popłyń z nami po zwycięstwo! Wpisz się na listę!

Dim lights Embed Embed this video on your site

Zapraszamy wszystkich chętnych, do udziału w zawodach na Smoczych łodziach.

Lista uczestników jest jeszcze otwarta!

Więcej…
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL